გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ორ სიმრავლეს შორის შესბამისობის
დამყარება
|
სწავლების საფეხური
|
მე-8 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში
30 მოსწავლეა
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეები
კონკრეტული მაგალითის განხილვის საშუალებით გაეცნობიან და აღწერენ ორ სასრულ სიმრავლეს
შორის შესაბამისობის დამყარებას და გამოიკვლევენ ამ შესაბამისობის თვისებებს.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლეები დაეუფლონ:
|
წინასწარი ცოდნა
|
რა
არის სიმრავლე?
სიმრავლის
ელემენტები.
რა
არის შესაბამისობა?
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მივცემ
თითოეულს შეადგინონ ოჯახის წევრებსა და მათ დაბადების თვეებს შორის შესაბამისობა
სხვადასხვა ხერხებით,დაასახელონ ამ შესაბამისომის სახე და წინასახე.
მოახდენენ
შესრულებული დავალების პრეზენტაციას.
გამოვიყენებ
შეფასების განმსაზღვრელ ტიპს.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსები
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
გაკვეთილს ჩავატარებ კითხვა-პასუხის რეჟიმში,რათა მოსწავლეები აქტიურად
ჩაებან გაკვეთილის პროცესში და შემდგომ შეძლონ დამოუკიდებლად შეასრულონ მიცემული
დავალება.
|
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმი
|
დაბალი
4-5
|
საშუალო
6-8
|
მაღალი
9-10
|
საშინაო დავალება
|
თუ მოსწავლე უშვებს დიდი რაოდენობით შეცდომებს.
|
თუ მოსწავლეს აქვს ნაწილობრივ მაგრამ სწორად შესრულებული.
|
თუ მოსწავლეს სრულყოფილად და
სწორად აქვს შესრულებული.
|
აქტიურობა
|
თუ მოსწავლე ვერ პასუხობს დასმულ კითხვებს/ან შეცდომით/
|
თუ მოსწავლე დასმული კითხვების უმეტესობას პასუხობს.
|
თუ მოსწავლე პასუხობს ყველა კითხვას მცირედი უზუსტობით.
|
პრეზენტაცია
|
თუ მოსწავლე შასაბამისობას გადმოსცემს მხოლოდ ცხრილით.
|
თუ მოსწავლე შეადგენს შესაბამისობათა ცხრილს,შეძლებს მის გადმოცემას
სქემით.
|
თუ მოსწავლე შეადგენს შესაბამისობათა ცხრილს,შესძლებს ამ შესაბამისობის
ჩაწერას სქემის,წყვილების საშუალებით. გაარკვევს
ა.შ.სახეს და წინასახეს.
|
პრეზენტაცია
No comments:
Post a Comment